For Reservation Call : 1.888.222.5847

Home » Genel » Refleksoloji Masajı

Refleksoloji Masajı

ayak masajıAyaklar vücudumuzun temelidir düşüncesinden yola çıkarak belirginleşen ve uzak doğu geleneksel tıbbının değişmez bir parçasını oluşturan bu masaj ayak tabanına uygulanmaktadır.

Ayakta her nokta vücutta ki belli bir organı ve dokuyu temsil eder. Refleksoloji bir çeşit denge masajıdır ve kişinin fiziksel, duygusal, ruhsal olarak kendini iyi hissetmesini sağlar.

Ayağa yapılan masaja kişinin verdiği tepkilere göre sorunlar tespit edilir ve onarılmaya çalışılır. Masajının yaklaşık olarak süresi 30 dakikadır.

Refleksoloji masajı ayakta bedenin tüm organlarına, sistemlerine karşılığı olan refleks noktaları olduğuna inanan ve bu noktaların şifa amaçlı kullanan bir sanattır.

Özel olarak el ve parmak ucu teknikleriyle refleks noktalarına yapılan baskı vücut fonksiyonlarının normale dönmesini sağlayarak, stresin azalmasında ve bedenin rahatlamasında yardımcı olur.

Refleksoloji masajı çocuklarda;

Zatürreye yakalanan çocuklarda ilaç tedavisinin yanında Refleksoloji masajı da uygulandığında, yalnızca ilaç tedavisi alanlara göre daha hızlı iyileştikleri gözlenmiştir.

50 çocuğa uygulanan bir sağlık çalışmasında idrar tutamama sorunu olan çocuklarda refleksolojinin büyük ölçüde işe yaradığı saptanmıştır.

Lösemi hastası çocukların yüksek doz kemoterapi gördüğü sırada uygulanan el masajı bulantı, kusma ve endişe ile ortaya çıkan hızlı nabız, stres gibi problemleri gidermiştir.

Ayaklarına Refleksoloji masajı yapılan zihinsel engelli çocukların boyu, kilosu ve sağlık durumlarında hatta sosyal gelişiminde, Refleksoloji uygulanmayanlara kıyasla büyük ilerlemeler görülmüştür.

Refleksoloji masajı kadınlarda;

Adet günlerini sancılı olarak geçiren kadınların %95’inde Refleksoloji masajı etkili olmuştur.

PMS, adet öncesi semptomlar da (ağrı, terleme, göğüste şişlik, kramp, stres, sinir bozukluğu) kadınların %46’sını Refleksoloji masajı azaltmıştır.

Menopozlu 42 kadına ayak Refleksoloji masajı uygulanmış ve bunlardan 17 kişinin (%40,5) tam,  20 kişinin (%47,6)  önemli ölçüde iyileşme, 4 kişinin de (%9,5) etkili sonuç aldığı görülmüştür. İçlerinden yalnızca 1 kişi hiç sonuç alamamıştır.

Ayak Masajı

Refleksoloji masajının yaşlanmaya etkisi;

Ayağa uygulanan Refleksoloji masajında kanser, yaşlanma ve diğer hastalıklarda hücreye zarar veren kimyasalların sayısını aşağı çektiği, yararlı hücrelerin oluşumunda rol oynadığı görüşmüştür.

Kabızlık sorunu yaşayan kişilere uygulanan Refleksoloji masajı bağırsaklarının normal çalışmasına yaramıştır.

Kan dolaşımının düzeldiği, böbreklere özellikle iyi geldiği görülmüştür.

Refleksoloji paspasında yüründüğünde ağrıların azaldığı, kan basıncının düştüğü saptanmıştır.

Ağrılı ve düzensiz idrar, sindirim sorunlarında Refleksoloji masajının ilaçlardan daha etkili olduğu fark edilmiştir.

Ayak Refleksoloji masajı uygulanan bireylerde kanda ki yüksek kolesterol ve yüksek şekerin düştüğü gözlenmiştir Yorgunluk, uykusuzluk gibi sorunlarda etkili olmuştur.

Refleksoloji masajının birçok ilacın yan etkisini giderdiği görülmüştür.

Ayak Refleksoloji masajının beyaz kan hücre (leukopenia) sayısının eksikliğini gidermede ilaçlardan daha etkili olduğu görülmüştür.

Refleksoloji masajı ağrılara etkisi;

Ayak Refleksoloji masajı böbrek ve idrar yolu taşlarının oluşturduğu ağrıları azaltmaktadır.

Refleksoloji diş ağrısı çeken kişilerde %66’sına ağrının azaltılmasına, %26’sının semptomları ortadan kaldırmasına yaramıştır.

Bir önceki yazımız olan Klasik Masaj başlıklı makalemizde İstanbul Klasik Masaj Yapan Yerler, klasik isveç masajı ve klasik masaj nedir hakkında detaylı bilgiler verilmektedir.

Scroll Up