For Reservation Call : 1.888.222.5847

Home » Genel » Klasik Masaj

Klasik Masaj

klasik isveç masajı ve teknikleri

Masaj insanlığın en eski kültürlerinden günümüz modern toplumlarına uzanan rahatlatıcı, tedavi edici, elle birebir olarak uygulanan sistemli manevralardır.

Masaj, ilk kez Babil, Çin, Hindistan, Eski Yunan, Roma toplumlarında tedavi yöntemi olarak kullanılmıştır. Masaj hakkında ilk kitap Çin’de yazılmış olmakla beraber 20 yy. ortasından sonra klasik masaj, bugünkü teknik halini almıştır. Klasik masaj, diğer tüm masajların temelini oluşturmaktadır.

Klasik Masaj, vücut kasları üzerine kaydırıcı ürünler kullanılarak el veya aletler ile rahatlatıcı, gevşetici, kasları güçlendirici, psikolojiye dahi etki eden bir uygulamadır.

Piyasa da bulunan çeşitli masaj aletleri vardır. En çok tercih edilenler arasında vakumlu ve titreşimli olanlar yer alır. Mekanik cihazlar el ile yapılan masajın, rahatlama hissinin seviyesine ulaşamamaktadır. Bu nedenle klasik masaj daha etkili ve daha önemlidir.

Vücudun değişik bölgelerine uygulanan klasik masaj, deri altında ki sinir uçlarını uyararak omurilik üzerinden gerekli noktalara ulaşır. Bunun için masajı uygulayacak kişinin; dokular, uygulanacak bölge organları ve anatomik yapıları hakkında detaylı bilgiye sahip olması gerekir.

klasik masaj nedir

Klasik masaja ilk örneğimiz; Dinlendirme masajı

Burada kişi sağlıklı ve herhangi bir tedavi programına dâhil değildir. Yalnızca gevşetme, rahatlatma için yapılan masaj, vücudu dinlendirecektir.

Sırayla nasıl ilerlediğinden bahsedelim.

  • Sıvazlama
  • Dairesel hareketler
  • Yoğurma
  • Baskılama
  • Vurma
  • Titretme

Teknikleri ile kişiye güzel dakikalar geçirilerek, keyif verilecektir.

Klasik masajda bütün el hareketlerinin bölgesel olarak uygulanabileceği gibi vücudun tamamına da uygulanabilir.

Masajın süresi, ritmi uygulanan bölgeye ve kişiye göre değişmektedir. Süre genel olarak baktığımızda, bölgesel uygulamalarda 5 ila 20 dakika arasındadır. Tüm vücutta ise 45 ila 60 dakikalık bir süre yeterli olacaktır.

Klasik masajın ikinci örneği; Spor masajı

Kendi için de üç gruba ayrılmaktadır;

  • Hazırlık masajı

Bu müsabaka öncesinde sporcuya gevşemesi için uygulanan masajdır.

  • Devre arası masajı

Sporcunun toparlanması için uygulanan masajdır.

  • Aktivite sonrası masajı

Müsabaka bittiğinde yorgunluğu ve stresi azaltmak için yapılan masajdır.

Yapılan sportif faaliyete göre süresi, bölgesi ve işlev gücü değişen masaj koordineli bir şekilde birbirini takip etmelidir. Bu masaj sporcunun kas gerginliğini gidermeye, krampları en aza indirmeye yöneliktir. Sıkça karşılaşılan sakatlıkları önlemesi hedeflenen masaj motivasyonu sağlamaya da yarar.

Klasik masajın üçüncü örneği; Estetik ve güzellik masajı

Uygulandığı bölgeler;

Yüz, dekolte, boyun ve saç dipleri, el, ayak, selülitli kısımlar.

Doku sıkıştırma, dokuları canlandırma ve güçlendirme amaçlı yapılan masajdır. Vücutta ki doku ve organların düzgün çalışmasını sağlamakla beraber kasları da güçlendirir. Kan dolaşımını hızlandırarak, eklemlerin hareketini arttırır. Vücutta biriken toksin ve yorgunluk maddelerinin atılımında yardımcı olur. Kaslara ve dokulara daha çok oksijen gitmesini sağlayarak genç görünüme, kırışıklıkların oluşumunu geciktirmeye yardımcı olur. Psikolojik açıdan kişi de rahatlama sağlayarak stresi en aza indirir.

Bir önceki yazımız olan İstanbul Masör başlıklı makalemizde erkek masör siteleri, istanbul erkek masörler ve istanbul masör ilanları hakkında detaylı bilgiler verilmektedir.

Scroll Up